Jak vybrat ponorné čerpadlo?

14. 4. 2016

Jak vybrat správné ponorné čerpadlo?

V první části článku o ponorných čerpadel se zaměříme na vysvětlení co to vlastně ponorné čerpadlo do studní a vrtů je, k čemu se používá a jaké jsou rozdíly v použití u jednotlivých typů ponorných čerpadel.

Co je to ponorné čerpadlo

Pojmem ponorné čerpadlo ve vodařině většinou vyjadřujeme jakékoli čerpadlo, které přímo čerpá vodu či jinou tekutinu a to tak, že ho do ní přímo ponoříme. Nic není ovšem tak jednoduché a ponorná čerpadla se z hlediska použití dělí do mnoha různých kategorií. V 1.části recenzí o ponorných čerpadlech se zaměříme právě na čerpadla vhodná do studní a vrtů. Vybral jsem 3 kvalitní české výrobce vřetenových kvalitních čerpadel. PCH Třebčín výroba a projekty s.r.o., Sigma Pumpy Hranice s.r.o., a NORIA s.r.o. Postupně si představíme výrobní program, způsoby využití jednotlivých typů ponorných čerpadel do vrtů a studní a výhody a nevýhody u každého z těchto výrobců.

Použití ponorných čerpadel


Ponorná čerpadla používáme k dopravení vody nebo jiné kapaliny na místo kam chceme pomocí hadic či potrubí. Nejčastěji se s ponorným čerpadlem setkáte u rodinných domů, zahrad, ale i bytových jednotek s vlastním zdrojem vody. Každý z nás se již někdy setkal s ponorným čerpadlem, někdo to možná ani netuší, ale při každém otevření vodovodního kohoutku automaticky spínáme nějaké zařízení, klidně i kilometry daleko, které čerpá vodu. O velkých typech čerpadel však tento článek není a zaměříme se na ně někdy v budoucnu. 


Ponorná čerpadla do studní


Ponorná čerpadla do studní a vrtů můžeme rozdělit dle několika různých hledisek. Můžeme se na ponorná čerpadla podívat z hlediska materiálového zpracování, způsobu jakým vodu tlačí a cenové dostupnosti ponorného čerpadla. Jelikož zde budeme recenzovat pouze tři kvalitní výrobce ponorných čerpadel, tak o kvalitativní hledisko v článku rozebírat nebudeme nijak do podrobna, protože všichni tito výrobci ponorných čerpadel jsou špičkou nejen na českém trhu.
 
 • Ponorná čerpadla do studní lidově NAUTILA, SIGMONA, PONORKA

  jedná se o čerpadla u kterých nezáleží na průměru ponorného čerpadla. Studna má většinou relativně nízkou výšku a množství vody je dáno průměrem studny. Do studny si můžeme dovolit vnořit například čerpadla:
   

  PCH ponorné čerpadlo (NAUTILA) 1" T-90-16 15m kabel , 400V                                                                                                                                                                                                                                

  Ponorné litinové čerpadlo značky PCH je díky inovacím v konstrukci motoru oproti konkurenci výrazně lehčí, výkonější a levnější a má menší spotřebu elektrické energie. V tom je jeho obrovská výhoda. Parametry výtlaku vody jsou s konkurencí srovnatelné resp. lepší a manipulace s čerpadlem o 10kg jednodužší :-). Velkou výhodu vidím v garantované spotřebě o 30% nižší než u konkurenčních čerpadel. Ze zkušeností uživatelů je čerpadlo v chodu naprosto bezproblémové a pokud čerpáte čistou vodu, používáte tepelnou ochranu a hlídání hladiny vody, pak čerpadlo vydrží 20 a více let. Ponorná čerpadla značky PCH mají velice dostupné a levné náhradní díly, díky tomu, že se čerpadla vyrábí v České republice. Konstrukce motoru je klasický vrtichvost, kterým točí elektromotor a následně pomocí šneka tlačí vodu až do výšky 90m.

   

  Ponorné čerpadlo Sigma EVGU 16-8-GU 1" Nautila 400V 25m kabel

   
  Pětipalcové nesmrtelné čerpadlo NAUTILA neboli SIGMONA - čerpadla s tradicí cca 40 let, která mají životnost až 30let. Čerpadlo má jedinou nevýhodu a to je manipulace. Čerpadle je velice těžké a špatně se s ním manipuluje, nicméně parametry výtlaku a dlouhá životnost ho předurčuje k vynikajícím výsledkům. Ponorná čerpadla SIGMA jsou již řadu let na špičce a stále se těší oblibě jejich uživatelů
   

  NORIA TERCA-80-16-N3 kabel 10m 400V - ponorné čerpadlo do studny

  Opět pětipalcové čerpadlo do studny. Značka Noria má velkou výhodu garance servisu čerpadla  do 48 hodin v záruční době. Oproti konkurenci je mírně dražší. Celonerezová čerpadla NORIA však můžeme vřele doporučit.
   
Dotaz na produkt
 *
Maximální velikost souboru je 1024 MB.
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.

Výhody pro vás

Doprava ZDARMA
Přepravní službou PPL u vybraných produktů
Skladové zásoby
Všechny skladové položky jsou opravdu SKLADEM
Doprava od 89,- Kč
u 90% produktů
Osobní odběr
Kamenný obchod
+420 603 961 141
Potřebujete poradit?