Jak vybrat záložní zdroj pro kotel či krb?

11. 1. 2023

Záložní zdroje neboli jak vybrat záložní zdroj

Proč zvolit záložní zdroj značky ELSTON?

 • Záložní zdroje elston mají nízkou spotřebu pro svůj provoz.
 • Doba zálohy na vnitřní baterii je oproti konkurenci delší.
 • Český servis v Brně u výrobce.
 • Kvalitní materiály použité pro výrobu.
 • Intuitivní ovládání.
 • Automatická diagnostika poruch a vybití baterie.
 • Široký výběr typů a výkonů.
 • Dostupné náhradní baterie
 • Možnost ke každému zdroji připojit externí baterii a prodloužit extrémě dobu zálohy. (viz. obrázek níže)

Zdroje značky Elston jsou na trhu jediné, které v případě svojí poruchy (což se stává na počet prodaných kusů zřídkakdy) dokáží svoji poruchu odhalit autodiagnostikou.

Totiž v případě, že funguje přívod elektrického proudu ze sítě a dojde k poruše na zdroji, tak ten má funkci by-pass, která zajišťuje přívod elektřiny do zálohovaného zařízení a zahlásí poruchu pípáním.

Pozor, toto konkurenční zdroje nemají a tak je jen otázkou času, kdy i se záložním zdrojem od konkurence dojde k přetopení topného systému.

Odkaz na kategorii: záložní zdroje z naší nabídky 

V tomto článku jsme se rozhodli se věnovat tématice záložních zdrojů.
 
Obecně lze říci, že námi nabízené záložní zdroje jsou vhodné pro oběhová čerpadla topných systémů. Můžeme se setkat se slovními spojeními jako záložní zdroj pro kotle, záložní zdroj pro krb, krbovou vložku atp., nicméně vždy se jedná o zálohování čerpadla, případně ventilátoru a ovládací elektroniky kotle či krbu.
 
Tento článek vznikl hlavně proto, že se každý den setkáváme s dotazy týkající se této problematiky. Otázky typu jak vybrat záložní zdroj, vůbec tomu nerozumím můžete mi pomoci s výběrem záložního zdroje? Tak na tyto otázky naleznete odpovědi právě v tomto článku.
 

Proč vlastně použít záložní zdroj v topném systému?

Záložní zdroje, které najdete v naší nabídce jsou otestovány léty praxe s jejich prodejem a i osobně vyzkoušeny - sami je používáme v našich topných systémech. Není totiž nic horšího, než situace, kdy se při výpadku proudu přestane točit čerpadlo v topném systému a dojde k přetopení kotle. Tato situace je velmi nepříjemná, Voda v systému se při teplotě nad 100° změní v plyn (páru) a tlak v potrubí při změně zkupenství při těchto teplotách neúměrně vzroste. Výsledkem pak mohou být nevratné poruchy jak na kotli, krbu s výměníkem, nebo na samotném topném systému. Např. popraskání trubek, tekoucí spoje, nezřídka kotel sám o sobě začne "chodit" a utrhne se z napojení na topný systém. Všechny tyto situace jsou pak strašně drahé na opravy. Samozřejmě velkým problémem bývá většínou i čas, kdy se tyto situace stávají. Je zima, topný systém poškozen a těžko se dovoláte nějakému instalatérovi na opravu - a ta není levná. Proto potřebujeme zařízení, které i při výpadku proudu dokáže udržet topný systém po nějakou dobu v běhu i  bez elektřiny z rozvodné sítě.

Jaký vybrat záložní zdroj?

V naší nabídce nenaleznete desítky výrobců záložních zdrojů. Důvod je jednoduchý. Na trhu zkrátka není dostatek kvalitních výrobků, které by Vám dlouho a spolehlivě sloužily. Některé tzv. záložní zdroje nabízené všemi možnými prodejci někdy ani nejsou vhodné pro zálohování oběhových čerpadel. Proto je naše nabídka omezená výhradně na funkční zdroje k topným systémům od značek REGULUSELSTON
 
Pokud bychom měli jednu z těchto značek postavit na první místo, pak je to zcela jistě ELSTON. Cenově jsou tyto zdroje oproti konkurenci určitě na vyšší úrovni, nicméně kvalita a funkce těchto výrobků českého výrobce z Brna je úplně někde jinde než u konkurence. 
 
 
 
Záložní zdroj ELSTON 350 S3 DUO

Jaký zvolit výkon a velikost záložního zdroje?

Záložní zdroje značky ELSTON můžeme rozdělit do 4 kategorií dle výkonu:

 • Do příkonu zálohovaných zařízení 30W - (většinou jedno zálohované nízkoenergetické oběhové čerpadlo)

 • Do příkonu zálohovaných zařízení 120W - jakákoliv zařízení do příkonu 120W (dvě čerpadla, tři čerpadla, čerpadlo/elektronika, čerpadlo/ventilátor, pro nízkoenergetická i pro starší čerpadla)

 • Do příkonu zálohovaných zařízení 350W - jakákoliv zařízení do příkonu 350W (silné čerpadlo, větší kotelny, dvě čerpadla, tři čerpadla, čerpadlo/elektronika, čerpadlo/ventilátor, pro nízkoenergetická i pro starší čerpadla automatické kotle, servomotory atp.)

 • Do příkonu zálohovaných zařízení 500W - jakákoliv zařízení do příkonu 500W (silná čerpadla, větší kotelny, dvě čerpadla, tři čerpadla, čerpadlo/elektronika, čerpadlo/ventilátor, pro nízkoenergetická i pro starší čerpadla automatické kotle, servomotory atp.)

Jakou zvolit velikost integrované baterie, případně jakou koupit rozšiřující externí baterii?

V nabídce máme záložní zdroje jak bez integrované baterie (ELSTON 120S ext. bat, ELSTON 350S ext. bat), ale také včetně integrovaných bateríí různých velikostí. Ke zdrojům bez baterie je třeba dokoupit baterii, kterou propojíte propojovací sadou (ta je dodávána v balení každého záložního zdroje). Ke zdrojům s integrovanou baterií ELSTON 120 S2 DUO, 120 S3 DUO, 120 S5 DUO, 350 S3 DUO, 350 S5 DUO sice externí baterii dokupovat nemusíte, ale můžete - opět sada na propojení je dodávána se zdrojem. Dokážete tak prodloužit dobu zálohy klidně i na desítky hodin (záleží na počtu a odběru zálohovaných zařízení). Orientační tabulky jsou vždy uvedeny v rozšířeném popisu jednotlivých zdrojů a pro příklad uvádíme tabulku pro nejprodávanější zdroj ELSTON 120 S3 DUO.
 

Příkladová doba zálohy u záložního zdroje ELSTON 120 S3 DUO:

Doba zálohy je v tabulce uvedena v rámci dodávky tohoto zdroje s integrovanou baterií, nicméně k tomuto zdroji můžete připojit ještě další baterii do velikosti až 100Ah a extrémně tak zvýšit dobu potřebnou pro zálohování kotle, krbu atp.
 
 Typové označení zdroje:                                 ELSTON 120 S3 DUO
 Výkon (W)  30 / 50 / 70 / 120
 Doba zálohování (hod):    6 /   4 /   3 /  1,5

Výhody pro vás

Doprava ZDARMA
Přepravní službou PPL u vybraných produktů
Skladové zásoby
Všechny skladové položky jsou opravdu SKLADEM
Doprava od 89,- Kč
u 90% produktů
Osobní odběr
Kamenný obchod
+420 603 961 141
Potřebujete poradit?
Odhořívací kotel OPOP H416 EKO-U