Jaký je rozdíl mezi odhořívacím a prohořívacím kotlem?

24. 2. 2023

Jaký je rozdíl mezi odhořívacím a prohořívacím kotlem?

V dřívějších dobách byly na trhu jen tyto dva způsoby spalování dřeva, uhlí a obecně tuhých paliv. Dnes k těmto způsobům přibilo ještě tzn. zplynování (někdy zplyňování) - to si však popíšeme v samostatném článku o zplynovacích kotlích, kterých je dnes na tru většina.

 

Odhořívací kotel OPOP 416

Odhořívací kotle

Pokud se zamyslíme nad významem slova odhořívací, pak již ztohoto názvu je patrné, že se jedná o způsob hoření v kotli, kde palivo postupně odhořívá. Tento starší, ale přesto moderní způsob spalování uhlí je velmi účinným, neboť ke spalování ve spalovací komoře kotle dochází pouze ve spodní části a pouze u malého množství paliva. Přikládání do takových kotlů je vyřešeno jako horní, s tím že váha paliva postupně tlačí na zapálené palivo a postupně klesá směrem dolů v přikládací komoře. Takový způsob spalování je velmi ekonomicný a velmi prodlužuje dobu hoření v kotli s možností regulace výkonu kotle. V naší nabídce naleznete kotle OPOP H412 ECO-UOPOP H416 ECO-UOPOP H420 ECO-UOPOP H425 ECO-U, které takovým způsobem palivo spalují. Není na ně sice možné získat dotace, protože i když jsou ve 4. či 5. emisní třídě, jsou primárně určeny pro spalování uhlí, ale jejich cenová dostupnost, jednoduchá výměna, kvalita 5mm plechu je předurčuje k nejprodávanějším kotlům na českém trhu.
Prohořívací kotel s částečným zplynováním ROJEK KTP 30

Prohořívací kotle

V dnešní době již ne až tak často nabízené kotle, které fungují na klasickém principu hoření paliva odspoda nahoru, tím pádem lze získat vyšší výkon. Spotřeba paliva bude logicky o něco větší, ale na druhou stranu s moderní konstrukcí dnešních prohořívacích kotlů, kdy dochází k částečnému zplynování, lze v těchto kotlích topit různými druhy paliv a nejsou tolik náchylné na vlhkost použitého dřeva. Takovými kotli na českém trhu jsou pouze kotle ROJEK KTP, které taktéž najdete v naší nabídce.
 
Na prohořívací kotle taktéž není možné žádat dotace, jelikož jsou velmi univerzálními a dá se v nich spalovat v postatě vše. I přesto dosahují vysoké účinnosti a jejich instalace je velmi jedmnoduchá. Není třeba instalovat akumulační nádrže a mohou být provozovány samotížně (tzv. přirozenou cirkulací) bez použití čerpadla a tudíž jsou nezávislé na elektrické energii. Tuhle výhodu ocení spousta lidí např. na horách a v místech, kde dochází k pravidelným výpadkům elektrického proudu.

Výhody pro vás

Doprava ZDARMA
Přepravní službou PPL u vybraných produktů
Skladové zásoby
Všechny skladové položky jsou opravdu SKLADEM
Doprava od 89,- Kč
u 90% produktů
Osobní odběr
Kamenný obchod
+420 603 961 141
Potřebujete poradit?
Odhořívací kotel OPOP H416 EKO-U