Plynové zásobníkové ohřívače vody

22. 2. 2023

Plynové zásobníkové ohřívače vody - 2.část seriálu o ohřívačích na vodu


Jak už se samotného nadpisu vyplívá, tak v této části seriálu o ohřívačích vody budou na stole plynové zásobníkové ohřívače vody.Sepíšeme si jejich hlavní výhody i nevýhody. Rozdělíme ohřívače do jednotlivých podkategorií dle možností instalace uživatele a dotkneme se malinko i historie této skupiny ohřívačů. Vypíchneme výrobce, kteří udávají na celosvětovém trhu trendy a v neposlední řadě učiním pár doporučení. Takže jdeme nato:
 
 

Hlavní dělení plynových zásobníkových ohřívačů:

Plynový závěsný zásobníkový ohřívač vody s odtahem spalin do komína

Plynové zásobníkové ohřívače vody s odtahem spalin do komína:

Tyto ohřívače mají historii spojenou s plynofikaceni vesnic a měst. Plyn jako levné palivo měl sloužit k náhradě a zmírnění vytížení nedostatečné kapacity elektrické sítě. Proto jsme začali v hojné míře využívat plynové zásobníky na vodu. Verze s odtahem spalin do komína je tou technologicky nejstarší sestrou všech ostatních. Nějaký komín či spalinová cesta se i ve starších domech vždy našla a bylo tak po umístění plynové přípojky k domu poměrně jednoduché instalovat mnoho těchto ohřívačů po celé České Republice. 
 
Obrovskou výhodou těchto ohřívačů je a bude nezávislost ohřevu vody na elektrické síti. Tyto ohřívače mají vlastní piezzo-elektrické zapalování (jiskru), kterou plyn zapálíte a plyn se šíří potrubím tlakem bez nutnosti užití elektřiny. Další velkou výhodou je vyšší výkon a z toho vyplívající rychlost ohřevu určitého množství vody. Nevýhodou těchto ohřívačů je atmosférický odtah jedovatých spalin, který je přirozeně odváděn přes komínové těleso. Je třeba pravidelný servis spalinové cesty a v případě nové montáže dnes kominík není úplně levnou záležitostí.
 
Potřebná velikost pro uživatele plynového zásobníku je zhuba poloviční než u elektrických zásobníků 
Plynový zásobníkový ohřívač s odtahem spalin přes stěnu

Plynové zásobníkové ohřívače s odtahem spalin přes stěnu

Jedná se v podstatě hodně podobný systém ohřevu jako u ohřívačů s odtahem spalin do komína. Hlavním rozdílem je však to, že tyto plynové ohřívače nepotřebují ke svému pravozu spalinovou cestu s přirozeným tahem spalin do komína. K těmto typům ohřívačů si zákazník koupí sestavu pro přívod vzduchu a odvod spalin v jednom. Následně v rámci možností probourá obvodovou stěnu a připojí ohřívač - ten pak zároveň přisává czduch z venkovní části a spaliny vyfukuje taktéž ven dvouvrstvým odkouřením. U těchto malých plynových ohřívačů se jedná o tzv. "falešné" turbo řešení odtahu spalin. Tyto "malé" plynové zásobníky nemají odtahový vetilátor a tak je třeba spalinovou cestu vždy mít ihned za bojlerem. Není možné ji žádným způsobem prodlužovat a tak nejsou vhodné úplně pro každého. Dalším rozdílem oproti ohřívačům do komína je jeji menší výkon. To je právě důsledek absence komínového tahu a nemožnosti odvést tolik množství spalin. V místě instalace musíte vždy uvažovat o reálné možnosti instalace. Není u těchto totiž možné spaliny foukat např. sousedovi na zahradu, nebo sobě pod ohno, či balkon. Pořád se jedná o jedovaté splodiny vznikající při spalování plynu a tak je možnost instalace nutno vždy prokonzultovat s kominíkem, resp. revizním technikem na spalinové cesty.
 
Stacionární zásobníkový plynový ohřívač vody s odtahem spalin do komína

Stacionární plynové zásobníkové ohřívače vody s odtahem spalin do komína

Tyto plynové ogřívače jsou svým provedením a funkcí prakticky totožné se závěsnými plynovými zásobníky s odtahem spalin do komína. Hlavní rozdíl je většinou ve velikosti zásobníku. Tyto stacionární plynové ohřívače se vyrábí od objemu cca 110l a jsou určeny k postavení na pevnou zem. Jejich výkon je kolem 8 až 10kW a tím pádem množstvím možné dodané teplé vody vždy překová elektrický zásobník stejné i vyšší litráže. Opět výhodou u těchto tanků je tedy samozřejmě množství vyrobené teplé vody, rozměry, cena a přirozeně fungování těchto ohřívačů bez přívodu elektrické energie, což je pro některé zákazníky alfou a omegou, proč si nikdy nepořídit elektrický ohřívač.
 
Mezi nevýhody patří nutnost přisávání vzduchu sz okolí zásobníku, a tím pádem nutnost větracího otvoru v místnosti, kde je instalován. Zároveň revize a nutnost konroly spalinové cesty můžeme brát jako nevýhodu pro uživatele - to hlavně po stránce finanční. 
 
Historicky se mezi uživateli uchytili obecné názvy jako quadriga (kvadriga), john wood - jednalo se však vždy o nejznámější výrobce na trhu. V dnešní době již tyto značky nelze koupit a na světovém trhu existují víceméně pouze dva hlavní hráči a to výrobce ARISTON a QUANTUM, které naleznete v naší nabídce plynových zásobníkováých stacionárních zásobníků.
Plynový stacionární ohřívač vody s odtahem spalin přes stěnu

Stacionární plynové zásobníkové ohřívače vody s odtahem spalin přes stěnu

Opět se jedná o podobnou variantu jako u závěsných tzv. falešných turbo ohřívačů - s odtahem spalin přes stěnu. Rozdíl je opět v litráži těchto zásobníků, kdy se tyto vyrábí od cca 110l. Vzduch je do spalovací komory těchto ohřívačů nasáván z vnější části budovy, kdy je komínová koncentrická sada instalována přes obvodovou stěnu objektu. Výhodou těchto ohřívačů je, že již nemusíte řešit spalinovou cestu (komín), jeho vložkování revize apod. U těchto modelů je však mírně snížen výkon, tak aby nedocházelo k nedostatku vzduchu ve spalovací komoře. Opět u těchto ohřívačů mluvíme o tzv. falešném turbu. Tyto ohřívače nemají ventilátor a je tak vzduch pro spalování vzduchu nasáván atmosféricky. Vhodnost instalace a mumístění spalinové cesty je opět třeba vyřešit s kominíkem, resp. s revizním technikem na spalinové cesty. Není možné instalovat spalinové cesty na jakékoliv místo - je třeba dodržet pravidla, která udávají české normy. 
 
Někdy v budoucnu přineseme do našeho blogu ještě článek o větších plynových zásobnících velkých výkonů s odtahovými ventilátory pro průmyslové a velkokapacitní potřeby, kondenzačních plynových zásobnících na vodu atp., nicméně v tuto chvíli pokud jste dočetli až sem víte o standartních zásobnících, kde je médiem pro přípravu teplé vody plyn takřka vše.

Výhody pro vás

Doprava ZDARMA
Přepravní službou PPL u vybraných produktů
Skladové zásoby
Všechny skladové položky jsou opravdu SKLADEM
Doprava od 89,- Kč
u 90% produktů
Osobní odběr
Kamenný obchod
+420 603 961 141
Potřebujete poradit?
Odhořívací kotel OPOP H416 EKO-U