Jak funguje domácí vodárna? Rozdělení domácích vodáren dle funkce

27. 2. 2023

Domácí vodárny a jejich rozdělení aneb jak funguje domácí vodárna?


Před položením základní otázky "jak funguje domácí vodárna?" si je třeba také domácí vodárny rozdělit na několik rozdílných skupin domácích vodáren. Základním odpovědí na otázku jak funguje domácí vodárna je že čerpá vodu ze zdroje a následně tlačí takto nasátou vodu do vodovodního potrubí rozvedeného po domě, či jiném objektu. Nimcméně jak to v našem oboru bývá, není domácí vodárna jako domácí vodárna a způsob jakým se různé domácí vodárny chovají, instalují a servisují se výrazně liší. Jak fungují domácí vodárny a na jakém principu se dozvíte níže v článku našeho blogu o rozdělení domácích vodáren a jejich funkcích.
Domácí vodárna JET 100A Y-80L

Domácí vodárny s tlakovou nádobou s pryžovým vakem

Tyto kompletní sestavy domácích vodáren slouží k zásobování domácností vodou z vlastního zdroje - nejčastěji studny. Domácí vodárny v sestavách s tlakovou nádobou jsou osazeny několika podstatnými komponenty, které v kompletu tvoří domácí vodárnu.
 
Jedná se o: 
  • samonasávací čerpadlo
  • tlakový spínač
  • tlakovou nádobu
  • pěticetnou tvarovku
  • pryžovou opletenou hadici
  • tlakoměr
  • sací koš se zpětnou klapkou (není součástí vodárny, ale do vodárenské sestavy neodmyslitelně patří)
Samonasávací čerpadla umí čerpat vodu obvykle z hloubky kolem 8m. Je proto důležité brát před koupí domácí vodárny tuto informaci v potaz. Pokud mám například hladinu vody, ve které ještě můžu čerpat v 5ti metrech, pak je třeba počítat s tím, že po samotné čerpadlo mi zbývá maximálně 30 metrů po rovině. 1 vertikální (svislý) metr totiž přepočítáváme jako 10 metrů horizontálních (ležatých)
 
Východou domácích vodáren složených z několika komponent je jejich dlouholetá funkčnost a bezporuchovost, nicméně u domácích vodáren s nádobou s vakem musíme počítat s pravidelným servisem tlakové nádoby. Jako se každoročně dopočtí vzduch na jízdním kole, tak je třeba dotlakovávat vzduch i do tlakové nádoby domácí vodárny s nádobou s vakem. Pokud takový servis 1 až 2 krát za rok neuděláte, hrozí ztráta tlaku v takové míře, že se vnitřní vložený vak do tlakové nádoby silou čerpadla nafoukne až k ventilku a udělá se v něm dírka. Pak přestane tlaková nádoba plnit svůj účel a musíte vyměnit vak. Jedná se samozřejmě o velmi jednoduchou výměnu a tak je pro většinu lidí brána domácí vodárna s nádobou s vakem jako levně opravitelné řešení. Jen snad ještě jedna věc - vak je třeba dofukovat při vypuštěné tlakové nádobě - tzn. odpojené od natlakovaného systému.
 
Jedná se nejpoužívanější systém domácích vodáren pro čerpání vody a v naší nabídce naleznete mnoho sestav s různou velikostí tlakové nádoby a různými typy čerpadel. Velikost tlakové nádoby u domácí vodárny je nejběžněji používána 50l, 60l, 80l. Menčí vodárenské sestavy jsou spíše výjímkou a čerpadlo pak častějoi spíná. Větší vodárenské sestavy pak v těchto sestavách nemají zásadnější význam pro provoz. Obecně platí - čím více odběrných míst s menšími odběry, tím větší tlakovou nádobu zvolit. Časté spínání čerpadla je pak množstvím natlakované vody v tlakové nádobě eliminováno.
Domácí vodárna JET 100A Y 60l s tlakovou nádobou s membránou

Domácí vodárny s tlakovou nádobou s membránou

Tyto domácí vodárny s tlakovou nádobou s mebránou mají úplně stejnou funkci jako domácí vodárny s tlakovou nádobou s vakem. Zásadní rozdíl je pak v tlakové nádobě. V těchto vodárenstkých sestavách je obsažena tlaková nádoba, která má místo pryžového vaku EPDM pryžovovou mebránu. Voda je pak v cca polovině tlakové nádoby, která je vyložema plastovou vložkou zakončenou gumovou pružnou membránou, které plní stejnou funkci jako pryžový vak. 
 
Zásadní je kvalitativní rozdíl takových nádob, které vtěchto kompletech domácích vodáren nalezneme. Domácí vodárna, kde je v kombinaci požita tlaková nádoba s membránou je pro uživatele méně pracná na servis. Dofukování vzduchu je totiž méně časté - ventilky bývají kvalitnější a tlak v nádobě je plněn dusíkem a ne vzduchem. Samotné dofukování je pak standartně vzduchem. Někdy takovým vodárenským sestavám říkáme také bezúdržbové domácí vodárny.
 
Výhodu domácí vodárny s mebránou jsme si již popsali, s tím že již bylo zmíněno funkce je stejná. Nevýhodou se pak uživateli může jevit neopravitelnost právě tlakové nádoby. Pokud dojde totiž z jakéhokoliv důvodu k porušení mebrány v pozáruční době, která bývá 5 let, tak nelze takovou tlakovou nádobu opravit a je třeba ji vyměnit.
Ponorná automatická vodárna EASYPUMP E-DEEP 1200

Ponorné automatické vodárny

Poměrně nový moderní způsob čerpání vody mohou zajišťovat ponorné automatické vodárny. Tyto kompaktní vodárny jsou v základu osazeny tlakovým spínačem tzv. presscontrol systémem, který při otevření odběrného místa automaticky rozpozná pokles tlaku v rozvodech a spustí čerpadlo. Ponorné automatické vodárny mají v základu integrovanou zpětnou klapku, proto již není třeba ji dodatečně instalovat tak jako u ponorných tlakových čerpadel.
Tyto čerpadla jsou poměrně výkonná zařízení, která dokáží čerpad vodu z hloubky až 15m a výtlačná výška bývá mezi 40 až 50 metry. Tudíž lze je využívat i jako hlavní zdroj užitkové vody ve většině případů. Množství dodané vody taktéž bývá u většiny uživatelů více než dostatečný. 
 
Výhodou těchto ponorných automatických vodáren je jednoduchost jejich montáže. Jsou to totiž zařízení tzv. plug and use (zapoj a užívej). Existuje několik variant takových domácích vodáren. Velmi často se používají jako ponorné tlakové vodárny pro čerpací jímky. Pro jímky je však důležité zvolit variantu s bočním plovoucím sacím košem, tak aby nečistoty, které se usazují na dně jímek nebyly vířeny oběhovým kolem čerpadla. Dalším důležitým faktorem u ponorných automatických vodáren je instalace malé tlakové nádoby do velikosti cca 24l. V případě menších odběrů, např. napouštění záchodu, umytí rukou atp. kde vzniká potřeba spuštění čerpadla je třeba pomocí tlakové nádoby zajistit méně časté spouštění. Ponorná automatická vodárna by totiž při absenci tlakové nádoby v každém takovém případě sepnula a to není pro žádné čerpadlo přínosem. Větší tlakové nádrže než 24 litrů však pro ponorné automatické vodárny určitě nedoporučujeme. Tlakový spínač by pak nebyl schopen rozpoznat včas pokles tlaku a ponorná automatická vodárna by nefungovala správně.
Automatická samonasávací domácí vodárna EASY BOOST AUTOMATIC

Automatické samonasávací domácí vodárny

Jak fungují samonasávací domácí vodárny?

Jako plně automatická zařízení v principu podobná jako ponorné automatické vodárny. Kombinují schopnost automaticky spustit čerpadlo při poklesu tlaku, tím pádem není potřeba žádný další tlakový spínač pro rozběh čerpadla. některé mají dokonce frekvenční měnič (změna otáček motoru čerpadla na základě poklesu tlaku vody ve vodovodním systému) - například lety ověřená vodárna s frekvenčním měničem PUMPA E-DRIVE PPM, který umožňuje provoz automatické samonasávací domácí vodárny bez nutnosti instalace tlakové nádoby. Některé automatické vodárny frekvenční měnič nemají a je třeba počítat s dodatečnou instalací malé tlakové nádoby na řád, nebo ji využívat pro větší odběry bez tlakové nádoby a nechat čerpadlo po spuštění běžet na plný výkon.
K většině domácích vodáren patří tlaková nádoba, či různé přílušenství jako jsou tlakové spínače, náhradní vaky, náhradní samostatná samonasávací čerpadla, tlakoměry, hadice, sací koše atp.  O tlakových nádobách bude na našem blogu samostatný článek.

Výhody pro vás

Doprava ZDARMA
Přepravní službou PPL u vybraných produktů
Skladové zásoby
Všechny skladové položky jsou opravdu SKLADEM
Doprava od 89,- Kč
u 90% produktů
Osobní odběr
Kamenný obchod
+420 603 961 141
Potřebujete poradit?
Odhořívací kotel OPOP H416 EKO-U