Ohřívače vody

21. 2. 2023

Ohřívače vody - 1.část (Rozdělení ohřívačů vody)

Ohřívače vody jsou v dnešní době nezbytnou součástí všech domácností. Ať už máte elektrický, plynový, vnořený přímo v kotli, nepřímotopně vyhřívaný nebo vzdálený v kotelně - buďte si jisti, že teplá voda se bez ohřívače na vodu neobejde. 
 
V úvodní části článku o ohřívačích vody si uděláme klasické rozdfělení na jednotlivé katetegorie ohřívačů, tak abychom si je v další částech našeho seriálu mohli důkladněji popsat a dozvědět se více do hloubky o různých typech ohřívačů na vodu.

Základní rozdělení ohřívačů vody:

quantum..

Plynové zásobníkové ohřívače vody

Jedná se stacionární nebo závěsné zásobníky (bojlery), které pomocí zemního plynu či alternativně propan-butanu ohřívají vodu přes topné těleso. Takové ohřívače jsou v našich podmínkách hojně využívány a během let jsme si zvykly na označení quadriga (kvadriga). Mezi nejznámější výrobce patřila právě italská Quadriga, Kanadský John Wood a další. V dnešní době tyto známé značky již neexistují a byly koupeny většími hráči jako je Ariston a Quantum. 
 
Více o plynových zásobníkových ohřívačích se dozvíte v druhé části našeho seriálu článků o ohřívačích na vodu.

Plynové průtokové ohřívače vody:

Tzv. "karma" jsou ohřívače na vodu, kde spalováním plynu ohřejete vodu bez přítomnosti zásobníku. Mnoho uživatelů tyto průtokové plynové ohřívače nahrazuje elektrickým bojlerem. Tyto ohřívače se většinou napojují do komína s přirozeným odtahem spalin a je kladen důraz na přisávání vzduchu do místnosti a kvalitě tahu komína. Nejedná se o nejbezpečnější způsob ohřevu vody a za naši firmu nemůžeme nikomu s čistým svědomím tyto výrobky doporučit. Sice je naleznete v naší nabídce, protože někdy je to jediná možnost výměny, nicméně doporučujeme neinstalovat v zájmu vlastního zdraví. Když už bychom měli doporušit plynový ohřívač vody, pak doporučím verzi tzv. TURBO s přisáváním vzduchu z vnější šásti objektu.

Elektrické zásobníkové ohřívače vody:

V dnešní moderní době jsou asi nejužívanějšími mezi ohřívači na vodu ohřívače elektrické. Vlastnosti elektrických ohřívačů jako jsou jednoduchost montáže, různorodost tvarů a a velikostí je vystřelili na vrchol použitelnosti mezi obyvateli celé planety. Nejznámějším a nejprodávanějším českým výrobcem je značka DZD Dražice. Kvalita ohřívačů DZD je lety prověřena a zaručena. V patách je Dražicím fy Stiebel Eltron (dříve Tatramat). Tyto bojlery se vyrábí na Slovensku dnes již pod Německou značkou Stiebel. Velmi populárním a lety prověřeným výrobcem je také fy ARISTON, které se může pochlubit takřka 30 lety na českém trhu desítky tisíců prodaných ohřívačů Italské kvality.
 
Mnohem více o elektrických ohřívačích se dozvíte v třetím díle našeho seriálu o ohřívačích na vodu.

Elektrické vodovodní baterie s průtokovým ohřevem vody:

Velmi populárními produkty pro chataře, chalupáře a zahrádkáře se staly vodovodní baterie, které v sobě mají malý průtokový ohřívač připojitelný na 220V (zásuvku). K těmto vodovodním bateriíím stačí přivést studenou vodu a ta již dokáže v rámci možností ohřát vodu na požadovanou teplotu. Jedná se o levné, rychlé a bezproblémové řešení u objektů, kde není vyžadován pravidelný velký odběr teplé vody. Jedná se o řešení primárně pro dřez, či umyvadlo - v žádném případě nemůžeme očekávat napoštění vany, sprchování, či další aktivity spojené s teplou vodou.
Elektrický průtokový ohřívač vody HAKL

Elektrické průtokové ohřívače vody:

Mezi moderní a v podstatě nevyčerpatelný způsob výroby TUV (teplé užitkové vody) patří bezpochyby elektrické průtokové ohřívače vody. Tyto ohřívače se vyrábí v mnoha různých provedeních, nicméně tím nejdůležitějším aspektem je výkon ohřívače. Průtokové ohřívače většinou začínají na výkonu kolem 3,5kW, který je vhodný pro drřez či umyvadlo a ve většině případů se jedná o nízkotlaké ohřívače vody. Tzn. že je zapotřebí speciální armatury (vodovodní baterie) k tomu, aby ohřívač správně fungoval a byl zajistěn ohřev na požadovanou teplotu snížením průtoku přes průtokový ohřívač. Další výkony elektrických průtokových ohřívačů vhodných i pro sprchování, napoštění vany, či k odběru na několika odběrných místech však vyžadují již vyšší elektrické krytí a ze 100% 400V neboli 3x230V přívod, tak aby byl jejich provoz bezproblémový. Více o těchto ohřívačích se dozvíte ve čtvtém díle našeho seriálu o ohřívačích vody.

Nepřímotopné ohřívače vody tzv. NTR neboli nepřímotopné zásobníky:

V posledních letech zažívá rozmach kategorie ohřívačů, které nebyly dříve v tak velké míře využívány jako dnes. Jedná se o zásobníky, které většinou nemají v základní výbavě topné těleso, nicméně i přesto jsou velmi populární. Většinu informací o NTR ohřívačích se dozvíte v pátém díle o ohřívačích vody, nicméně něco málo nastíním již tady. Nepřímotopné zásobníky v naší široké nabídce jsou dostupné od "malých" 125. litrových zásobníků až po 1000.litrů pro velké objekty. Vtip těchto ohřívačů je v tom, že většinu z nich lze osadit různými zdroji tepla a to jak elektrickými: např. topná tělesa instalovaná do přírub, topná tělesa instalována do závitů, nebo využít jejich výměníků pro propojení s plynovými či elektrickými kotli, tepelnými čerpadly, solárními systémy na vodu i FVE elektrárnami pro ukládání přebytků vyrobené energie. Tyto ohřívače se vyrábí s jedním nebo dvěma různě velkými vnořenými výměníky o jejichž významu, možnostech využití, vhodnosti se dozvíme v samostatném článku.

Kombinované ohřívače vody

Do jisté míry se jedná o podobné ohřívače jako NTR nicméně zásodní rozdíl je ten, že již v základu mají v sobě topné těleso a výměník pro připojení dalšího zdroje tepla. Většinou jsou použity jako další radiátor v topných systémech s kotli na tuhá paliva bez akumulačních nádrží. Výměníky mají menší teplosměnnou plochu než nepřímotobné zásobníky a rozsah výkonů vnožených těles je také omezená na menší výkony. Velikostně se bavíme o max 200l vody, která se ohřívána primárně elektricky a dohřívána přebytky tepla z topného systému. Nejedná se o zásobníky, do kterých lze instalovat čidla a proto nejsou vhodné pro vyhřívání na požadovanou teplotu externím zdrojem přes výměník. 

Malotiltrážní elektrické ohřívače vody

Jsou malé zásobníkové ohřívače vody, které naleznou široké spektrum užití. Většina uživatelů je používá pod dřezem jako hlavní zdroj teplé vody, nebo i jako předehřev, pokud je hlavní zdroj velmi vzdálený. Využít je lze bez omezení na chatách, chalupách, v zahradních domcích - zkrátka všude tam kde je jedna studená voda a bylo by složité tvořit rozvody pro teplou a studenou vodu. Tyto ohřívače se vyrábí do cca 20l objemu a nejsou tak vhodné jako hlavní zdroj TUV (teplé užitkové vody) pro celý objekt. Dále je dělíme na tlakové a beztlaké ohřívače o tom však již v samostatném díle o malolitrážních ohřívačích vody.

Výhody pro vás

Doprava ZDARMA
Přepravní službou PPL u vybraných produktů
Skladové zásoby
Všechny skladové položky jsou opravdu SKLADEM
Doprava od 89,- Kč
u 90% produktů
Osobní odběr
Kamenný obchod
+420 603 961 141
Potřebujete poradit?
Odhořívací kotel OPOP H416 EKO-U